CALL US NOW +65 6339 2811
DONATE

Board of Directors

PATRON

J.Y. Pillay
Patron
Rector of College of Alice & Peter Tan

HONORARY CHAIRMAN

Hsieh Fu Hua
Honorary Chairman
Founder,
BinjaiTree

BOARD

Gan Seow Ann
Board Chairman,
Chairman, Fund-Raising Committee,

Executive Vice Chairman, Global Wealth Management,
UBS, AG.
Date first appointed: 08 June 2009, 17 July 2012 (Appointed Chairman)

Kaka Singh
Director, Chairman, Audit Committee
Chairman,
RSM Chio Lim LLP.
Date first appointed: 12 December 2008

Yeo Lian Sim
Executive Director
Member, Human Resource & Professional Development Committee,
Vice Chair Task Force on Climate-Related Financial Disclosure,
Special Adviser, Diversity Singapore Exchange

Yeoh Oon Jin
Director,
Chairman, Programmes & Services Committee,
Executive Chairman,
PricewaterhouseCoopers LLP
Date first appointed: 31 December 2012

Chan Pengee Adrian
Director,
Chairman, Volunteer Promotion & Management Committee,
Member, Fund-Raising Committee,
Head of Corporate Department & Senior Partner,
Lee & Lee.
Date first appointed: 21 June 2013

Robert Chew
Director,

Member, Fund-Raising Committee,
Vice President,
National Council of Social Service
Date first appointed: 21 July 2013

Eric Lim
Director,
Treasurer,
Member, Volunteer Promotion & Management Committee,
Head of Internal Audit, DSO National Laboratories
Date first appointed: 24 July 2015, 31 August 2018
(Appointed Treasurer)

Yap Su-Yin
Director,
Chairman,
Human Resource & Professional Development Committee,
Member, Fund-Raising Committee,
Chief Executive Officer,
Tan Chin Tuan Foundation.
Date first appointed: 02 November 2015

Loh Uantchern
Director,
Member, Programmes & Services Committee,
Chief Executive Officer
Black Sun Asia-Pacific PLC
Date first appointed: 19 February 2018

Shariq Barmaky
Director,
Member, Audit Committee,

Regional Managing Partner,
Deloitte Southeast Asia
Date first appointed: 19 February 2018

Sheila Shing-Yung Wang
Director,
Member, Human Resource & Professional Development Committee,
Academic Director and Professor,
National University of Singapore
Date first appointed: 22 March 2019